Je mi ctí vás přivítat v Debianu a v Příručce správce Debianu. Mnoho lidí si zvolilo Debian: okolo 10% webových serverů na internetu běží právě na Debianu. Pokud však zahrneme operační systémy založené na Debianu, pak se přiblížíme k 20%. Debian byl vybrán jako operační systém Mezinárodní vesmírné stanice. Ať už se jedná o nejnovější fyzikální výzkum nebo projekt, který pomáhá pěstovat potraviny a zároveň bojuje proti znečištěn, Debian byl a je používán na počítačích, které to vše umožňují.
Proč Debian budí zájem u velkých korporací, výzkumníků, aktivistů a nadšenců? Myslím, že odpověď leží ve flexibilitě Debianu a jeho komunitě.
Debian je flexibilní. Od počátku poskytuje excelentní všestranný operační systém. Dále také nabízí nástroje k přízpůsobení Debianu jakémukoli prostředí, ve kterém pracujete. Ať že je to cloud a container architektura, velká kolekce pracovních stanic, individuální počítače nebo spotřebiče, Debian nabízí poskytuje flexibilitu k práci v daném prostředí. Najdete zde nástroje a příklady, které potřebujete k naplnění svých potřeb.
Komunita Debianu je místo setkávání nejrůznějších lidí a zájmů: developeři z největších korporací pracují po boku s dobrovolníky, výzkumníky a uživateli. Ať už bezpečnostní experti, web developeři, systémoví administrátoři či architekti, všichni jsou zde zastoupeni. I vy můžete být součástí této komunity. Pokud naleznete způsoby, jak udělat Debian lepším, přivítáme vaše přispění.
Společnými silami vytváříme světový operační systém, zdarma. Žádná společnost nemá nad Debianem kontrolu; žádná agenda neurčuje co máme dělat. Naopak, každý z nás má moc zlepšit Debian po stránkách, na kterých nám záleží. Děkujeme, že jste se díváte na to, co jsme vytvořili. Doufám, že se vám to bude líbit.
Tato kniha je skvělou cestou jak Debian objevit. Roky jsem ji doporučoval přátelům, když se chtěli o Debianu více dozvědět a já jsem poctěn, že mám příležitost ji doporučit širší veřejnosti. Tato příručka je napsána a udržována dlouhodobými členy Debian komunity. Někteří z těch, kteří se podílí na vývoji operačního systému se spojili, aby vám pomohli mu porozumět. A samozřejmě, tato kniha je vyvíjena za pomoci komunitního procesu s důrazem na svobodu, podobného vývoji Debianu.
Srpen 2019
Sam Hartman (vedoucí projektu Debian)