2.4. Proč distribuce Debian?
Jakmile byla vybrána rodina Linuxu, další konkrétnější volba musí provedena. Znovu, existuje spousta hledisek ke zvážení. Zvolená distribuce musí být schopna provozu po řadu let, protože přechod z jedné na druhou by sebou přinesl další náklady (i když méně, než kdyby se přecházelo mezi úplně odlišnými operačními systémy, jako je Windows nebo OS X).
Sustainability is, thus, essential, and it must guarantee regular updates and security patches over several years. The timing of updates is also significant, since, with so many machines to manage, Falcot Corp cannot handle this complex operation too frequently. The IT department, therefore, insists on running the latest stable version of the distribution, benefiting from the best technical assistance, and guaranteed security patches. In effect, security updates are generally only guaranteed for a limited duration on older versions of a distribution.
Finally, for reasons of homogeneity and ease of administration, the same distribution must run on all the servers and office computers.
2.4.1. Komerční a komunitou řízené distribuce
There are two main categories of Linux distributions: commercial and community-driven. The former, developed by companies, are sold with commercial support services. The latter are developed according to the same open development model as the free software of which they are comprised.
A commercial distribution will have, thus, a tendency to release new versions more frequently, in order to better market updates and associated services. Their future is directly connected to the commercial success of their company, and many have already disappeared (Caldera Linux, StormLinux, Mandriva Linux, etc.).
Distribuce komunity nefunguje podle žádného rozpisu, ale funguje podle sebe. Stejně jako jádro Linuxu, tak i nové verze jsou vydávány pokud jsou stabilní, a nikdy dříve. Její přežití je zaručeno, pokud bude mít dostatek vývojářů nebo podniků třetích stran ke své podpoře.
Srovnání různých Linuxových distribucí vedlo k volvě Debianu z různých důvodů:
Je to distribuce komunity, s vývojem zaručeně nezávislým na komerčních omezeních; jejich motivy jsou tedy zásadně technické povahy, což se zdá je ku prospěchu všeobecné kvality produktu.
Pro všechny distribuce komunit je to to nejpodstatnější z mnoha pohledů: v počtu přispěvatelů, počtu dostupných softwarových balíčků a roků existence bez přerušení. Velikost její komunity neoddiskutovatelně svědčí o její kontinuitě.
Statisticky, nové verze jsou vydávány co 18 až 24 měsíců, a jsou podporovány po pět let, plán, který je pro správce odsouhlasitelný.
Výzkum několika francouzských servisních firem, které se specializují na volný software ukázal, že všechny poskytují technickou podoru pro Debian; je také, pro mnohé z nich, jejich interně vybraná distribuce. Tato rozmanitost potenciálních poskytovatelů je hlavní předností co do nezávislosti pro firmu Falcot Corp.
A konečně, Debian je k dispozici na celé spoustě architektur, počínaje ppc64el pro OpenPOWER procesory, až po poslední servery IBM, které Falcot Corp vlastní.
Once Debian has been chosen, the matter of which version to use must be decided. Let us see why the administrators have picked Debian Bullseye.