Product SiteDocumentation Site

پیشگفتار

لینوکس در سال‌های اخیر قدرت زیادی یافته است و محبوبیت روز افزون آن موجب شده است که کاربران بیشتری از آن استفاده کنند. اولین قدم در این مسیر انتخاب یک توزیع مناسب است. این یک تصمیم مهم است که کدام توزیع را انتخاب کنیم، چرا که هر کدام از آن‌ها قابلیت‌های خاص خودشان را دارند و انتخاب یک توزیع مناسب در ابتدای مسیر می‌تواند بسیاری از هزینه‌های مهاجرت سیستم در آینده را کاهش دهد.
دبیان گنو/لینوکس یک توزیع لینوکس “عمومی” است که نیاز اکثر کاربران را برآورده می‌کند. هدف این کتاب نمایش جنبه‌های مختلف آن است تا شما بتوانید با آگاهی بیشتری از این توزیع بهره‌مند شوید.

1. چرا این کتاب؟

لینوکس طی سال‌های اخیر پوشش رسانه‌ای بسیاری را معطوف به خود ساخته است؛ این امر بیشتر به سود توزیع‌هایی است که توسط یک دپارتمان بازاریایی می‌شوند - به عبارت دیگر، توزیع‌هایی که توسط یک شرکت تجاری حمایت مستقیم می‌شوند (اوبونتو، ردهت، زوزه، مندریوا و ...). اما دبیان تنها یک توزیع حاشیه‌ای به حساب نمی‌آید؛ مطالعات بسیاری در سال‌های گذشته نشان داده است که روی سرورها و دسکتاپ‌ها بسیار از آن استفاده می‌شود. این امر بیشتر در مورد وب‌سروها صدق می‌کند که دبیان، توزیع برتر در این زمینه است.
هدف این کتاب راهنمایی شما جهت آشنایی بیشتر با این توزیع است. امیدواریم بتوانیم تجربیات خود را به عنوان توسعه‌دهنگان و مشارکت‌کنندگانی که در سال‌های ۱۹۹۸ (رافائل) و ۲۰۰۰ (رولاند) به این پروژه پیوستیم، با شما به اشتراک بگذاریم. با این امید که، اشتیاق ما برای شما سازنده باشد، شاید هم روزی شما به جمع ما پیوستید…
اولین نسخه از این کتاب (۲۰۰۴) جهت پرکردن خلاء موجود در آموزش دبیان به وجود آمد: اولین کتاب فرانوسی بود که به طور اختصاصی روی دبیان تمرکز داشت. در همان زمان، کتاب‌های بسیاری با تمرکز بر این موضوع به زبان‌های فرانوسی و انگلیسی نوشته شدند. متاسفانه هیچ یک از آن‌ها بروزرسانی نشدند و طی سالیان اخیر شرایط طوری تغییر کرد که تعداد کتاب‌های کاربردی در زمینه دبیان بسیار نایاب شد. امیدواریم که این کتاب، با توجه به اینکه به زبان انگلیسی ترجمه شده است (و بسیاری زبان‌های دیگر که ترجمه انگلیسی آن هستند) این خلاء را پر کند و به بسیاری یاری رساند.