Product SiteDocumentation Site

4.3. پس از اولین راه‌اندازی سیستم

اگر گزینه “Debian Desktop Environment” را بدون ذکر میزکار (یا گزینه پیشفرض “GNOME”) انتخاب کرده باشید، برنامه gdm3 به شما نمایش داده می‌شود.
اولین راه‌اندازی

شكل 4.14. اولین راه‌اندازی

کاربری که در فرآیند نصب ایجاد گردید، اکنون می‌تواند وارد سیستم شده و بلافاصله به استفاده از آن بپردازد.

4.3.1. نصب سایر نرم‌افزارها

بسته‌های نصب‌شده منطبق با پروفایل انتخاب شده هنگام نصب سیستم ایجاد شده‌اند، اما ضرورتاً منطبق با نیازی که قرار است از رایانه درخواست شود نیستند. بنابراین، ممکن است بخواهید از مدیر بسته‌ای استفاده کنید که برنامه‌ها را بر اساس وظایف سراسری دسته‌بندی کرده باشد. دو تا از پرکاربردترین این ابزارها (که در صورت انتخاب گزینه “Debian Desktop Environment” نصب شده‌اند) عبارتند از apt (با قابلیت دسترسی از خط فرمان) و synaptic (با قابلیت دسترسی از محیط گرافیکی).
برای تسهیل فرآیند نصب برنامه‌های موجود در یک گروه، دبیان “دسته‌هایی” ایجاد کرده است که به کاربردهای ویژه‌ای اختصاص دارند (سرور ایمیل، سرور فایل و از این قبیل). شما در هنگام نصب امکان انتخاب آن‌ها را داشته‌اید و هم اکنون نیز به لطف برنامه‌هایی نظیر aptitude و synaptic (از طریق منو EditMark Packages by Task…) می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.
Aptitude یک رابط برای APT در محیط تمام متنی به حساب می‌آید. به کاربر این امکان را می‌دهد تا با استفاده از طبقه‌بندی‌های گوناگون(نصب‌شده یا نصب‌نشده، بر اساس گروه، بر اساس قسمت)، فهرستی از بسته‌های موجود را مشاهده کند و به بررسی تمام اطلاعات موجود در ارتباط با هر بسته بپردازد (وابستگی‌ها، تداخل‌ها، توضیحات و از این قبیل). هر بسته می‌تواند به صورت “install” (جهت نصب، +)، یا “remove” (جهت حذف، -) نشانه‌گذاری شود. تمام این عملیات به صورت همزمان هنگامی که کلید g (“g” به معنی “go!”) را فشار دهید، اعمال می‌شوند. اگر برخی برنامه‌ها را فراموش کرده باشید، جای نگرانی نیست؛ هنگامی که نصب اولیه بسته‌ها به پایان رسید مجدد می‌توانید aptitude را فراخوانی کنید.
البته، این امکان وجود دارد که گزینه خاصی را برای نصب انتخاب نکنیم. در این مورد، به صورت دستی می‌توان نرم‌افزار مورد نیاز را با استفاده از دستور apt-get یا aptitude نصب کرد (که هر دو از خط فرمان قابل دسترسی هستند).

4.3.2. بروزرسانی سیستم

اولین aptitude safe-upgrade (دستوری که تمام برنامه‌های نصب شده را بروزرسانی می‌کند) معمولاً مورد نیاز است، به خصوص بروزرسانی‌های احتمالی امنیتی که از زمان انتشار آخرین نسخه پایدار دبیان تا زمان نصب سیستم منتشر شده‌اند. این بروزرسانی‌ها ممکن است شامل پرسش‌های اضافی از طریق debconf باشند، ابزار استاندارد پیکربندی دبیان. برای اطلاعات بیشتر در مورد این بروزرسانی‌های موجود در aptitude، لطفاً به قسمت قسمت 6.2.3, “بروزرسانی سیستم” مراجعه کنید.