Product SiteDocumentation Site

13.7. کار مشارکتی

13.7.1. کا در گروه‌ها: groupware

ابزارهای groupware از مدیریت پیچیده‌تری برخوردار هستند چرا که چندین ابزار را با یکدیگر ادغام کرده و پیشنیازهایی دارند که همیشه به سادگی قابل وفق دادن با یک توزیع خاص نیستند. از این رو فهرست بلند بالایی از groupware که زمانی در دبیان قرار داشت و امروزه به دلیل نبود مدیر و نگهدارنده با نرم‌افزارهای جدید جایگزین شده است، وجود دارد. این موارد در رابطه با PHPGroupware، eGroupware و Kolab صدق می‌کنند.
البته تمام این قابلیت‌ها از بین نرفته‌اند. بسیاری از ویژگی‌های موجود در نرم‌افزار “groupware” درون نرم‌افزار “استاندارد” آن قرار گرفته‌اند. اینکار به کاهش پیشنیازهای خاص یک نرم‌افزار groupware منجر می‌شود. از طرف دیگر، این امر نیازمند یک سرور خاص منظوره است. به طور ویژه، Citadel (در بسته citadel-suite) و Sogo (در بسته sogo) جایگزین‌هایی هستند که در نسخه Jessie از دبیان وجود دارند.

13.7.2. کار مشارکتی با استفاده از FusionForge

FusionForge یک ابزار توسعه مشارکتی است که ریشه آن در SourceForge، یک سرویس میزبانی برای پروژه‌های نرم‌افزار آزاد، قرار دارد. از مدل توسعه استاندارد نرم‌افزار آزاد برای این ابزار استفاده شده است. پس از اینکه کد SourceForge به صورت انحصاری درآمد، این نرم‌افزار به پیشرفت خود ادامه داد. توسعه‌دهندگان اولیه آن، VA Software، تصمیم گرفتند که نسخه آزاد دیگری منتشر نکنند. همین اتفاق در مورد اولین فورک (GForge) نیز روی داد. از آنجا که افراد و سازمان‌های گوناگونی در توسعه آن مشارکت داشته‌اند، FusionForge فعلی شامل گزینه‌هایی است که رویکردی سنتی‌تر در قبال توسعه را پیگیری می‌کند، همین طور پروژه‌هایی که به طور مستقیم با توسعه نرم‌افزار همخوانی ندارند.
FusionForge می‌تواند به عنوان مجموعه ابزاری به منظور مدیریت، رهگیری و پیگیری پروژه‌ها در نظر گرفته شود. این ابزارها تقریبا در سه خانواده دسته‌بندی می‌شوند:
  • ابزارهای ارتباطی: انجمن‌های وب، مدیر میلینگ-لیست، سیستم اطلاع‌رسانی که امکان انتشار اخبار پروژه را فراهم می‌کند؛
  • ابزار رهگیری: رهگیری وظایف برای کنترل و زمان‌بندی آن‌ها، رهگیری برای باگ‌ها (یا اصلاحیه‌ها، درخواست‌های جدید یا هر نوع “ticket” دیگر)، نظرسنجی‌ها؛
  • ابزار اشتراک‌گذاری: مدیر مستندات به منظور فراهم آوردن مکانی واحد برای مستندات مربوط به یک پروژه، مدیر انتشار فایل عمومی، وبسایت اختصاصی مربوط به هر پروژه.
از آنجا که FusionForge بیشتر به منظور توسعه پروژه‌ها استفاده می‌شود، ابزار بسیاری مانند CVS، Subversion، Git، Bazaar، Darcs، Mercurial و Arch را به منظور مدیریت کد یا “مدیریت پیکربندی” یا “کنترل نسخه” - این فرآیند نام‌های بسیاری دارد - در خود ادغام کرده است. این برنامه‌ها با نگهداری تاریخچه‌ای از تمام فایل‌های رهگیری شده (اغلب فایل‌های کد)، همراه با تمام تغییرات آن‌ها، امکان ادغام کار چندین توسعه‌دهنده که به صورت موازی روی پروژه کار می‌کنند را در همان قسمت از پروژه فراهم می‌کنند.
اکثر این ابزارها از طریق یک رابط وب قابل دسترسی هستند، همراه با سیستم مجوزهای مشخص و اطلاعیه‌های ایمیل که برای رویدادهای گوناگون فرستاده می‌شوند.