Product SiteDocumentation Site

8.7. پیکربندی چاپگر

پیکربندی چاپگر سابق بر این سردردهای بسیار شدیدی را برای مدیرسیستم‌ها بوجود می‌آورد. اکنون این دشواری‌ها حل شده‌اند، به لطف cups، سرور چاپ رایگانی که از پروتکل IPP یا Internet Printing Protocol استفاده می‌کند.
این برنامه از چندین بسته دبیان تشکیل شده است: cups سرور چاپ مرکزی است؛ cups-bsd یک لایه سازگار برای اجرای دستورات در نسخه‌های قدیمی‌تر BSD است (فرآیند پس‌زمینه lpd، دستورات lpr و lpqcups-client که مجموعه‌ای از برنامه‌ها جهت تعامل با سرور است (مسدود یا آزادسازی یک چاپگر، مشاهده یا حذف فرآیندهای چاپ در حال پیشرفت و از این قبیل)؛ و در نهایت cups-driver-gutenprint که شامل مجموعه‌ای از درایورهای اضافی برای cups است.
پس از نصب این بسته‌های مختلف، cups به راحتی از طریق یک رابط وب از نشانی محلی http://localhost:631/ مدیریت می‌شود. آنجا می‌توانید چاپگرهای خود را اضافه (از جمله چاپگرهای شبکه) آن‌ها را حذف و مدیریت کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از رابط گرافیکی میزکار خود نیز با cups ارتباط برقرار کنید. در نهایت، همچنین رابط گرافیکی system-config-printer در بسته‌ای با همین نام به منظور مدیریت چاپگرها وجود دارد.