Product SiteDocumentation Site

2.4. چرا توزیع دبیان؟

حال که خانواده لینوکس انتخاب شده است، گزینه مشخص‌تری باید تعیین گردد. دوباره، شرایط متفاوتی برای این انتخاب وجود دارند. توزیع انتخاب شده باید قادر باشد برای چندین سال به فعالیت خود ادامه دهد، چرا که مهاجرت دیگر هزینه‌های بسیاری در پی خواهد داشت (البته کمتر از هزینه‌ای که برای مهاجرت دو سیستم کاملاً متفاوت صرف شده است، مانند ویندوز یا مک).
پایداری، یکی از جنبه‌های ضروری است که باید بروزرسانی‌های عادی و امنیتی را برای چند سال تضمین کند. زمان این بروزرسانی‌ها نیز حائز اهمیت است، با وجود تعداد رایانه‌هایی زیادی که فالکات کورپ در اختیار دارد، اجرای این بروزرسانی نمی‌تواند در فاصله‌های زمانی کوتاه صورت بگیرد. از این رو، دپارتمان IT بر استفاده از آخرین نسخه پایدار توزیع اصرار دارد که منجر به دریافت آخرین بروزرسانی‌های امنیتی و بهترین خدمات پشتیبانی می‌گردد. در حقیقت، بروزرسانی‌های امنیتی به طور عمومی تنها برای بازه کوتاهی از زمان برای نسخه‌های قدیمی‌تر از یک توزیع، تضمین شده‌اند.
در نهایت، به دلیل سهولت مدیریت سیستم، همین توزیع باید در تمامی سرورها (که برخی از آنان ماشین‌های اسپارک هستند که روی آن‌ها سولاریس اجرا می‌شود) و رایانه‌های رومیزی نصب شود.

2.4.1. توزیع‌های تجاری و مبتنی بر جامعه کاربری

دو طبقه‌بندی اصلی از توزیع‌های لینوکس وجود دارد: تجاری و غیر-تجاری (مبتنی بر جامعه‌کاربری). اولی، توسعه‌یافته توسط شرکت‌ها، به همراه خدمات پشتیبانی تجاری فروخته می‌شود. دومی، بر اساس همان مدل توسعه آزادی فعالیت می‌کند که در جامعه نرم‌افزار آزاد وجود دارد.
یک توزیع تجاری، بنابراین، گرایش بیشتری به انتشار نسخه‌های جدید در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر دارد، به منظور بروزرسانی بهتر بازار و خدمات ارائه شده. آینده آن‌ها به طور مستقیم به موفقیت تجاری شرکت خود وابسته هستند و بسیاری در این مسیر ناپدید شده‌اند (کالدرا لینوکس، استورم‌لینوکس و ...).
یک توزیع مبتنی بر جامعه‌کاربری به خودی خود از جدول زمانی خاصی تبعیت نمی‌کند. مانند کرنل لینوکس، نسخه‌های جدید زمانی منتشر می‌شوند که با پایداری مناسبی رسیده باشند. بقاء این مدل ضمانت شده است، مادامی که توسعه‌دهندگان و شرکت‌های ثالثی از آن‌ها حمایت کنند.
مقایسه‌ای از توزیع‌های مختلف لینوکس منجر به انتخاب دبیان بنا به دلایل گوناگون شد:
  • این یک توزیع غیر-تجاری و مبتنی بر جامعه کاربری است، که توسعه آن جدای از هرگونه محدودیت‌های تجاری است؛ آن دسته از اهداف، از نقطه نظر فنی، به لطف کیفیت نهایی محصول حاصل شده‌اند.
  • از بین تمامی این توزیع‌ها، حائز اهمیت‌ترین آن‌ها از چند بعد است: در تعداد مشارکت کنندگان، تعداد بسته‌های نرم‌افزاری موجود و سال‌هایی که حضور پیوسته داشته است. اندازه جامعه کاربری آن، شاهد و گواه بر ادامه حیاتش است.
  • بر اساس آمار، نسخه‌های جدید هر ۱۷ تا ۲۴ ماه یکبار منتشر می‌شوند و برای ۵ سال از آن‌ها پشتیبانی بعمل می‌آید. جدول زمانی که مطبوع بسیاری از مدیر سیستم‌ها است.
  • نظرسنجی که از چندین شرکت ارائه دهنده خدمات نرم‌افزار آزاد در فرانسه نشان داده است که تمامی آن‌ها پشتیبانی فنی از دبیان را بعمل می‌آورند؛ همچین این گزینه، برای بسیاری از آن‌ها، انتخاب اول در شرکت خود نیز می‌باشد. این تنوع در ارائه دهنده خدمات، یک دارایی با ارزش برای استقلال فالکات کورپ به حساب می‌آید.
  • در نهایت، دبیان تحت معماری‌های گوناگونی موجود است، از جمله ppc64el برای پردازند‌های OpenPower؛ از این رو امکان نصب آن روی آخرین سرورهای IBM در فالکات کورپ وجود دارد.
زمانی که دبیان انتخاب شد، حال باید یک نسخه پایدار از آن مورد بررسی قرار گیرد. بیائید ببینیم چرا مدیر سیستم‌ها نسخه دبیان جسی را انتخاب کرده‌اند.