Product SiteDocumentation Site

4.3. İlk Önyüklemeden Sonra

Herhangi bir açık masaüstü seçeneği olmadan (veya "GNOME" seçeneği ile) "Debian masaüstü ortamı" görevini etkinleştirdiyseniz, bilgisayar gdm3 oturum açma yöneticisini görüntüleyecektir.
İlk önyükleme

Şekil 4.16. İlk önyükleme

Önceden oluşturulmuş kullanıcı daha sonra da oturum açabilir veya hemen çalışmaya başlayabilir.

4.3.1. Ek Yazılım Yükleme

Kurulan paketler, kurulum sırasında seçilen profillere karşılık gelir, ancak makinenin fiilen kullanılacağı şekilde olması gerekmez. Bu nedenle, kurulu paketlerin seçimini iyileştirmek için bir paket yönetim aracı kullanmak isteyebilirsiniz. En sık kullanılan iki araç ("Debian masaüstü ortamı" profili seçildiyse yüklenir) apt (komut satırından erişilebilir) ve synaptic ("Synaptic Paket Yöneticisi") menülerde).
Tutarlı program gruplarının kurulumunu kolaylaştırmak için Debian, belirli kullanımlara (posta sunucusu, dosya sunucusu, vb.) “görevler” oluşturur. Kurulum sırasında bunları seçme fırsatınız zaten vardı ve aptitude (görevler ayrı bir bölümde listelenmiştir) ve synaptic ( menü yoluyla Düzenle Paketleri Göreve Göre İşaretle… ).
Aptitude(Uygunluk), tam ekran metin modunda APT'ye yönelik bir arayüzdür. Kullanıcının çeşitli kategorilere göre (kurulu veya yüklenmemiş paketler, göreve göre, bölümlere göre, vb.) Mevcut paketlerin listesine göz atmasına ve her biri için mevcut tüm bilgileri (bağımlılıklar, çakışmalar açıklama, vb.). Her paket "yükle" (yüklenecek, + tuşu) veya "kaldır" (kaldırılacak, - tuşu) olarak işaretlenebilir. Tüm bu işlemler, g tuşuna ("git!" İçin "g") basarak onayladığınızda eşzamanlı olarak yürütülecektir. Bazı programları unuttuysanız endişelenmeyin; ilk kurulum tamamlandıktan sonra aptitude 'i tekrar çalıştırabileceksiniz.
Of course, it is possible not to select any task to be installed. In this case, you can manually install the desired software with the apt or aptitude command (which are both accessible from the command line). The packages can be found using the apt-cache search task keyword command.

4.3.2. Sistemi Yükseltme

İlk apt upgrade (kurulu programları otomatik olarak güncellemek için kullanılan bir komut), özellikle en son Debian kararlı sürümünün yayınlanmasından sonra yayınlanan olası güvenlik güncellemeleri için genellikle gereklidir. Bu güncellemeler, standart Debian yapılandırma aracı olan debconf aracılığıyla bazı ek sorular içerebilir. apt tarafından gerçekleştirilen bu güncellemeler hakkında daha fazla bilgi için lütfen Kısım 6.2.3, “System Upgrade” 'ye bakın.