Product SiteDocumentation Site

1.4. Debian Haberlerini Takip Edin

Daha önce de belirtildiği gibi, Debian projesi çok dağıtımlı, çok organik bir şekilde gelişiyor. Sonuç olarak, çoğu zaman bitmeyen bir bildirim seliyle boğulmadan proje içinde olanlarla iletişim halinde kalmak zor olabilir.
If you only want the most important news about Debian, you probably should subscribe to the list. This is a very low-traffic list (around a dozen messages a year), and only gives the most important announcements, such as the availability of a new stable release, the election of a new Project Leader, or the yearly Debian Conference.
Debian hakkında daha genel (ve düzenli) haberler listesine gönderilir. Bu listedeki trafik de oldukça makul (genellikle ayda bir avuç mesaj etrafında) ve projede neler olduğu hakkında çeşitli küçük bilgi parçalarının bir derlemesi olan yarı düzenli "Debian Proje Haberleri" içerir.
Debian'ın evrimi ve çeşitli takımlarda bir noktada neler olduğu hakkında daha fazla bilgi için listesi de vardır. Adından da anlaşılacağı gibi, taşıdığı duyurular muhtemelen geliştiriciler için daha ilginç olacak, ancak aynı zamanda ilgili tarafların sadece kararlı bir sürüm yayınlandığında olduğundan daha somut bir şekilde neler olduğuna göz kulak olmalarına izin veriyor. kullanıcı tarafından görülebilen sonuçlar hakkında haber verirken, bu sonuçların nasıl üretildiği hakkında haberler verir. Yan not olarak, "d-d-a" (bazen atıfta bulunulur) Debian geliştiricilerinin abone olması gereken tek listedir.
Debian'ın resmi bloğu ( bits.debian.org ) da iyi bir bilgi kaynağıdır. Halihazırda ele aldığımız çeşitli posta listelerinde yayınlanan ilginç haberlerin çoğunu ve topluluk üyelerinin katkıda bulunduğu diğer önemli haberleri aktarır. Tüm Debian geliştiricileri, kamuoyuna açıklayacakları kayda değer bir şeyler bulduklarını düşündüklerinde bu haberlerle katkıda bulunabileceklerinden, Debian'ın bloğu, bir bütün olarak projeye daha çok odaklanırken değerli bir fikir verir.
Debian'a katkıda bulunanlar tarafından kendi bloglarında yayınlanan makaleleri bir araya getiren Debian Gezegen'inde daha gayri resmi bir bilgi kaynağı da bulunabilir. İçerikler yalnızca Debian gelişimiyle ilgili olmasa da, toplulukta neler olup bittiğine ve üyelerinin neler yaptığına dair bir görüş sağlar.
The project is also well represented on social networks. Debian only has an official presence on Identi.ca (microblogging platform, powered by pump.io), but there are some accounts retransmitting the RSS feed from micronews.debian.org and many Debian contributors who are posting on non-official accounts.