Product SiteDocumentation Site

16.2. Debian'ın Geleceği

Bu dahili geliştirmelere ek olarak, birçok araç bu görevi basitleştirmeye devam ettiğinden, yeni Debian tabanlı dağıtımların ortaya çıkması makul bir şekilde beklenebilir. Debian'ın yeni ufuklara erişimini genişletmek için yeni özel alt projelere de başlanacak.
Debian kullanıcı topluluğu artacak ve yeni katılımcılar projeye katılacak… belki siz de dahil!
There are recurring discussions about how the software ecosystem is evolving, towards applications shipped within containers, where Debian packages have no added value, or with language-specific package managers (e.g. pip for Python, npm for JavaScript, etc.), which are rendering dpkg and apt obsolete. Facing those threats, I am convinced that Debian developers will find ways to embrace those changes and to continue to provide value to users.
Debian, yaşlılığına ve saygın boyutuna rağmen, her türlü (bazen beklenmedik) yönde büyümeye devam ediyor. Katkıda bulunanlar fikirlerle dolup taşıyor ve geliştirme posta listeleri üzerine tartışmalar, çekişme gibi görünseler bile, ivmeyi artırmaya devam ediyor. Debian bazen herhangi bir yeni özgür yazılım projesinin ilgisini çekecek yoğunlukta bir kara delikle karşılaştırılır.
Beyond the apparent satisfaction of most Debian users, a deep trend is becoming more and more indisputable: people (and companies!) are increasingly realizing that collaborating, rather than working alone in their corner, leads to better results for everyone. The number of commercial companies relying on Debian is larger every year.
Debian projesi bu nedenle yok olma tehdidi altında değildir …