Product SiteDocumentation Site

A.4. Knoppix

The Knoppix distribution barely needs an introduction. It was the first popular distribution to provide a live CD; in other words, a bootable CD-ROM that runs a turn-key Linux system with no requirement for a hard-disk — any system already installed on the machine will be left untouched. Automatic detection of available devices allows this distribution to work in most hardware configurations. The CD-ROM includes almost 1 GB of (compressed) software, and the DVD-ROM version has around 4.5 GB.
Bu CD-ROM'u bir USB çubuğuyla birleştirmek, dosyalarınızı yanınızda taşımanıza ve iz bırakmadan herhangi bir bilgisayarda çalışmaya izin verir - dağıtımın sabit diski hiç kullanmadığını unutmayın. Knoppix varsayılan olarak LXDE (hafif bir grafik masaüstü) kullanır, ancak DVD sürümü GNOME ve Plazma'yı da içerir. Diğer birçok dağıtım, diğer masaüstü ve yazılım kombinasyonlarını sağlar. Bu, kısmen canlı bir CD oluşturmayı nispeten kolaylaştıran canlı-yap Debian paketi sayesinde mümkün oldu.
Note that Knoppix also provides an installer: you can first try the distribution as a live CD, then install it on a hard-disk to get better performance.