Product SiteDocumentation Site

A.2. Ubuntu

Ubuntu made quite a splash when it came on the free software scene, and for good reason: Canonical Ltd., the company that created this distribution, started by hiring thirty-odd Debian developers and publicly stating the far-reaching objective of providing a distribution for the general public with a new release twice a year. They also committed to maintaining each version for a year and a half.
Bu hedefler mutlaka kapsamda bir azalma içerir; Ubuntu, Debian'dan daha az sayıda pakete odaklanır ve öncelikle GNOME masaüstüne dayanır (diğer masaüstü ortamlarıyla birlikte gelen Ubuntu türevleri olmasına rağmen). Her şey uluslararası hale getirilmiş ve birçok dilde kullanıma sunulmuştur.
So far, Ubuntu has managed to keep this release rhythm. They also publish Long Term Support (LTS) releases, with a 5-year maintenance promise. As of April 2021, the current LTS version is version 20.04, nicknamed Focal Fossa. The last non-LTS version is version 21.04, nicknamed Hirsute Hippo. Version numbers describe the release date: 21.04, for example, was released in April 2021.
Ubuntu genel kamuoyunda geniş bir kitleye ulaştı. Milyonlarca kullanıcı, kurulum kolaylığından ve masaüstünün kullanımını kolaylaştırmak için yapılan çalışmadan etkilendi.
Ubuntu ve Debian eskiden gergin bir ilişki içindeydi; Doğrudan Debian'a katkıda bulunarak Ubuntu'ya büyük umutlar veren Debian geliştiricileri,Ubuntu'nun Özgür Yazılım dünyasında iyi vatandaşlar olduğunu ima eden Canonical pazarlama ile Debian paketlerine uyguladıkları değişiklikleri basitçe halka açıkladıkları fiili uygulama arasındaki farktan dolayı hayal kırıklığına uğradı.Yıllar geçtikçe işler daha iyi hale geldi ve Ubuntu şimdi yamaları en uygun yere iletmeyi genel bir uygulama haline getirdi (bu, Mir veya Unity gibi Ubuntu'ya özgü yazılımlar için değil, yalnızca paketledikleri harici yazılımlar için geçerli olsa da).