Product SiteDocumentation Site

2.4. Neden Debian Dağıtımı?

Linux ailesi seçildikten sonra, daha spesifik bir seçenek seçilmelidir. Yine, dikkate alınması gereken birçok kriter vardır. Seçilen dağıtım birkaç yıl boyunca çalışabilmelidir, çünkü birinden diğerine geçiş ek maliyetler gerektirir (geçişin Windows veya OS X gibi tamamen farklı iki işletim sistemi arasında gerçekleşmesine kıyasla daha az olmasına rağmen).
Sustainability is, thus, essential, and it must guarantee regular updates and security patches over several years. The timing of updates is also significant, since, with so many machines to manage, Falcot Corp cannot handle this complex operation too frequently. The IT department, therefore, insists on running the latest stable version of the distribution, benefiting from the best technical assistance, and guaranteed security patches. In effect, security updates are generally only guaranteed for a limited duration on older versions of a distribution.
Son olarak, homojenlik ve yönetim kolaylığı nedeniyle, aynı dağıtım tüm sunucularda ve ofis bilgisayarlarında çalışmalıdır.

2.4.1. Ticari ve Topluluk Odaklı Dağıtımlar

There are two main categories of Linux distributions: commercial and community-driven. The former, developed by companies, are sold with commercial support services. The latter are developed according to the same open development model as the free software of which they are comprised.
Ticari bir dağıtım, böylece, güncellemeleri ve ilişkili hizmetleri daha iyi pazarlamak için yeni sürümleri daha sık yayınlama eğilimine sahip olacaktır. Gelecekleri doğrudan şirketlerinin ticari başarısıyla bağlantılıdır ve birçoğu çoktan ortadan kalkmıştır (Caldera Linux, StormLinux, Mandriva Linux, vb.).
Topluluk dağıtımı kendi zamanlamasını takip eder. Linux çekirdeğindeki önceden olmadığı gibi, yeni sürümler, kararlı olduklarında piyasaya sürülmektedir. Onu destekleyecek yeterli bireysel geliştiriciye veya üçüncü taraf şirkete sahip olduğu sürece hayatta kalması garanti edilir.
Çeşitli Linux dağıtımlarının karşılaştırılması, çeşitli nedenlerle Debian'ın seçilmesine yol açtı:
  • Herhangi bir ticari kısıtlamadan bağımsız olarak sağlanan gelişimi ile bir topluluk dağılımıdır; Bu nedenle amaçları, esasen teknik niteliktedir ve ürünün genel kalitesini desteklemektedir.
  • Tüm topluluk dağıtımları arasında, birçok açıdan en önemlisidir: katkıda bulunanların sayısı, mevcut yazılım paketlerinin sayısı ve sürekliliği. Topluluğunun büyüklüğü, sürekliliğinin tartışılmaz bir tanığıdır.
  • İstatistiksel olarak, yeni sürümler her 18 ila 24 ayda bir yayınlanır ve yöneticiler için uygun bir program olan 5 yıl süreyle desteklenir.
  • Özgür yazılım konusunda uzmanlaşmış birkaç Fransız hizmet şirketi üzerinde yapılan bir anket, hepsinin Debian için teknik destek sağladığını göstermiştir; aynı zamanda, çoğu için dahili olarak seçtikleri dağıtımdır. Potansiyel sağlayıcıların bu çeşitliliği, Falcot Corp'un bağımsızlığı için önemli bir varlıktır.
  • Son olarak Debian, OpenPOWER işlemciler için ppc64el dahil olmak üzere çok sayıda mimaride mevcuttur; bu nedenle, onu Falcot Corp'un en son IBM sunucularına kurmak mümkün olacaktır.
Once Debian has been chosen, the matter of which version to use must be decided. Let us see why the administrators have picked Debian Bullseye.