Product SiteDocumentation Site

4. ساختار کتاب

ریشه‌های این کتاب در مجموعه فرانوسی “Administrator's Handbook” از انتشارات Eyrolle قرار دارد و از رویکردی مبتنی بر دنیای واقعی پشتیبانی می‌کند که تصاویر گوناگونی برای تمام مفاهیم موجود در کتاب استفاده شده است.
فصل ۱ بر روی جنبه غیر فنی پروژه دبیان تمرکز دارد و به توضیح اهداف و سازماندهی آن می‌پردازد. این جنبه‌ها مهم هستند چرا که یک چارچوب عمومی را تشکیل می‌دهند که فصل‌های دیگر اطلاعات تکمیلی آن را ارائه می‌دهند.
فصل‌های ۲ و ۳ یک نمای کلی از موضوع مورد مطالعه را نمایش می‌دهند. در این نقطه، خوانندگان تازه‌کار می‌توانند اندکی زمان بگذارند تا ضمیمه ب را مطالعه کنند، جایی که می‌توانند درسی کوتاه در رابطه با مفاهیم موجود در سیستم عامل‌های مبتنی بر یونیکس را فرا بگیرند.
تا قبل از فصل ۴ به موضوع اصلی که نصب و پیکربندی اولیه دبیان است، نخواهیم رسید؛ فصل‌های ۵ و ۶ ابزاری را معرفی می‌کنند که در مدیر سیستم دبیان با آن‌ها سر و کار دارد، مانند ابزار خانواده Apt که به خودی خود اعتبار فوق‌العاده‌ای برای توزیع دبیان آورده است. این فصل‌ها تنها مختص حرفه‌ای‌ها نیستند چرا که هر شخص، مدیر خود در خانه است.
فصل ۷ جایگاه حائز اهمیتی دارد؛ به شیوه‌های استفاده از مستندات می‌پردازد که و اینکه چگونه در کمترین زمان مشکل موجود را حل کنیم.
فصل‌های بعدی جزئیات بیشتری از سیستم را نمایش می‌دهند، که شروع آن با زیرساخت اولیه و سرویس‌ها است فصل‌های ۸ تا ۱۰ و حرکت تدریحی در استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی در فصل ۱۳. فصل ۱۲ با موضوعات پیشرفته‌تری سر و کار دارد که مدیر سیستم‌های حرفه‌ای با مجموعه رایانه‌های متعدد (سرورها) را درگیر خود می‌کند، در صورتی که فصل ۱۴ مقدمه‌ای کوتاه بر موضوع امنیت رایانه است که پاسخ برخی سوالات کلی را می‌دهد.
فصل ۱۵ برای مدیر سیستم‌هایی است که می‌خواهند گامی فراتر گذاشته و بسته دبیان خود را ایجاد کنند.
نسخه حاضر، هفتمین ویرایش از کتاب به حساب می‌آید (۴ نسخه اولیه به زبان فرانوسی منتشر شدند). این ویرایش، نسخه ۸ از دبیان را شامل می‌شود که نام Jessie به آن اختصاص یافته است. در میان تغییرات، دبیان از دو معماری جدید پشتیبانی می‌کند - arm64 برای پردازنده‌های ۶۴ بیت ARM و ppc64el برای پردازنده‌های ۶۴ بیت PowerPC (که توسط IBM طراحی شده‌اند و تحت مجوز بنیاد OpenPOWER در اختیار سایر سازندگان قرار گرفته است). از طرف دیگر، برخی معماری‌ها دیگر پشتیبانی نمی‌شوند (sparc و ia64) با توجه به کمبود داوطلبان جهت برورزسانی آن‌ها (که این موضوع خود بیانگر قدیمی شدن این سخت‌افزارها و عدم علایه استفاده‌کنندگان از آن‌ها است). برخی معماری‌ها هنوز موجود هستند (در توزیع Unstable) اما برچسب ready for release را نخورده‌اند مانند: hurd-i386 و kfreebsd-i386 و kfreebsd-amd64. البته تمام بسته‌های مورد نیاز آن‌ها بروزرسانی شده‌اند از قبیل میزکار گنوم که هم اکنون در نسخه ۳.۱۴ قرار دارد. جالب است بدانید که دو میزکار جدید هم‌اکنون قابل استفاده هستند: Cinnamon (انشعابی از گنوم برای لینوکس مینت) و MATE (ادامه‌ای بر میزکار گنوم ۲).
برخی یادداشت‌ها و یادآوری‌ها را در کنار صفحات قرار داده‌ایم که نقش‌های متعددی بر عهده دارند: می‌توانند توجه شما را به موضوعی مهم جلب کنند، مفهوم یک موضوع مورد بررسی را کامل کنند، عباراتی را تعریف کنند یا به عنوان یادآوری استفاده شوند. در اینجا به فهرستی از رایج‌ترین این قسمت‌ها می‌پردازیم: