Product SiteDocumentation Site

13.4. ایمیل

13.4.1. Evolution

Evolution برنامه ایمیل GNOME به حساب می‌آید که می‌تواند با استفاده از apt-get install evolution نصب گردد. Evolution فراتر از یک برنامه ایمیل ساده است چرا که شامل یک تقویم، دفترچه تماس، فهرست وظایف و یک دفترچه یادداشت نیز می‌شود. قسمت ایمیل آن شامل یک سیستم شاخص‌گذاری پیام بسیار قوی است و امکان ایجاد پوشه‌های مجازی بر اساس پیام‌های بایگانی شده و فیلترهای گوناگون جستجو را دارد. به عبارت دیگر، تمام پیام‌ها به یک شیوه ذخیره شده‌اند اما به ساختار مبتنی بر پوشه نمایش می‌یابند و هر پوشه شامل پیام‌هایی است که با یک شرایط فیلترینگ سازگار است.
نرم‌افزار ایمیل Evolution

شكل 13.4. نرم‌افزار ایمیل Evolution

یک افزونه Evolution امکان ادغام با یک سیستم ایمیل Microsoft Exchange را فراهم می‌کند؛ بسته مورد نیاز آن عبارت است از evolution-ews.

13.4.2. KMail

نرم‌افزار ایمیل KDE می‌تواند با استفاده از apt-get install kmail نصب گردد. KMail تنها قادر به مدیریت ایمیل است، اما متعلق به مجموعه نرم‌افزاری بزرگ‌تری بنام KDE-PIM به معنای Personal Information Manager است که شامل دفترچه تلفن، تقویم و از این قبیل موارد است. KMail تمام ویژگی‌هایی که فرد از یک نرم‌افزار ایمیل بخواهد را شامل می‌شود.
نرم‌افزار ایمیل KMail

شكل 13.5. نرم‌افزار ایمیل KMail

13.4.3. Thunderbird و Icedove

این نرم‌افزار ایمیل، که در بسته icedove قرار دارد، قسمتی از مجموعه نرم‌افزاری موزیلا است. مجموعه‌های بومی‌سازی گوناگونی در بسته‌های icedove-l10n-* موجود است؛ افزونه enigmail رمزنگاری و امضای پیام‌ها را مدیریت می‌کند (البته، در تمام زبان‌ها موجود نیست).
نرم‌افزار ایمیل Icedov

شكل 13.6. نرم‌افزار ایمیل Icedov

Thunderbird یکی از بهترین نرم‌افزارهای ایمیل است، درست مانند موفقیتی که موزیلا فایرفاکس در دنیای وب دارد.
به عبارت دیگر، نسخه Jessie از دبیان شامل Icedov است و نه Thunderbird، بنابر دلایل قانونی که در قسمت فرهنگ Iceweasel، Firefox و دیگران توضیح خواهیم داد؛ اما جدا از نام و نشان آن‌ها، تفاوت دیگری بین این دو وجود ندارد.