Product SiteDocumentation Site

13.5. مرورگرهای وب

Epiphany، مرورگر وب موجود در بسته GNOME، از موتور نمایش WebKit که توسط اپل برای مرورگر سافاری خود توسعه یافته است استفاده می‌کند. بسته مربوط به آن برابر است با epiphany-browser.
Konqueror، مدیر فایل KDE، نیز یک مرورگر وب به حساب می‌آید. این نرم‌افزار از موتور نمایش KHTML که مختص به KDE است استفاده می‌کن؛ KHTML یک موتور فوق‌العاده است، اینقدر که اپل در توسعه WebKit از آن استفاده کرده است. Konqueror در بسته konqueror موجود است.
کاربرانی که علاقه ندارند از گزینه‌های بالا استفاده کنند می‌توانند سراغ Iceweasel بروند. این مرورگر، که در بسته iceweasel موجود است، از موتور نمایش Gecko موزیلا استفاده می‌کند، همراه با لایه‌ای نازک و قابل توسعه در بالای آن.
مرورگر وب Iceweasel

شكل 13.7. مرورگر وب Iceweasel

دبیان همچنین شامل مرورگر وب Chromium نیز می‌باشد (که در بسته chromium-browser قرار دارد). این مرورگر که توسط گوگل توسعه یافته است با چنان سرعتی پیش می‌رود که نگهداری از یک نسخه آن در بازه زمانی Jessie از دبیان کار غیر ممکنی بنظر می‌آید. هدف اولیه آن قدرتمندتر کردن سرویس‌های وب است، که با بهینه‌سازی مرورگر در عملکرد و افزایش امنیت کاربر صورت می‌گیرد. کد آزادی که Chromium را ایجاد می‌کند همچنین در نسخه انحصاری آن یعنی گوگل کروم نیز بکار رفته است.