Product SiteDocumentation Site

13.8. مجموعه‌های اداری

نرم‌افزار اداری به مدت طولانی نقطه ضعفی در دنیای نرم‌افزار آزاد حساب می‌شد. کاربران درخواست‌های بسیاری برای جایگزینی ابزارهای مایکروسافت ماند Word و Excel داشته‌اند اما به دلیل پیچیده بودن این نرم‌افزارها، فرآیند توسعه جایگزین برای آن‌ها به طول انجامید. این وضعیت با شروع پروژه OpenOffice.org تغییر کرد (که با انتشار کد StarOffice توسط Sun تحت یک مجوز آزاد صورت گرفت). امروزه، دبیان شامل LibreOffice، یک فورک از OpenOffice می‌باشد. پروژه‌های GNOME و KDE کماکان روی گزینه‌های پیشنهادی خود کار می‌کنند (GNOME Office و Calligra Suite) که این رقابت دوستانه به نتایج جالبی منجر شده است. برای نمونه، نرم‌افزار Gnumeric (قسمتی GNOME Office) حتی از OpenOffice/LibreOffice در برخی زمینه‌ها بهتر عمل می‌کند، به خصوص در محاسبات دقیق. در جبهه واژه‌پردازها، کماکان OpenOffice و LibreOffice پیشتاز هستند.
ویژگی مهم دیگر برای کاربران توانایی در وارد کردن اسناد Word و Excel بازیابی شده از تماس‌های قدیمی یا بایگانی‌های موجود است. با اینکه تمام مجموعه‌های اداری دارای فیلترهایی به منظور کار روی این قالب‌ها هستند، اما تنها گزینه‌های موجود در OpenOffice و LibreOffice برای کاربرد روزانه مناسب می‌باشند.
مجموعه‌های اداری LibreOffice و Calligra در بسته‌های دبیان libreoffice و calligra قرار دارند. دیگر بسته‌ای برای GNOME Office (که سابق بر این gnome-office بود) وجود ندارد. بسته‌های زبانی مرتبط با LibreOffice در بسته‌های جداگانه‌ای قرار گرفته‌اند: از جمله libreoffice-l10n-* و libreoffice-help-*؛ برخی ویژگی‌ها مانند لغتنامه، الگوهای تلفظ و موارد دیگر در بسته‌های myspell-*/hunspell-*، hyphen-* و mythes-* قرار دارند. نکته اینکه از مجموعه Calligra سابق بر این به عنوان KOffice یاد می‌شد.