Product SiteDocumentation Site

6.7. بروز نگهداشتن یک سیستم

توزیع دبیان بسیار پویا و متغیر است. اکثر تغییرات در Testing و Unstable صورت می‌گیرند اما Stable نیز در بازه‌های زمانی مختلف بروزرسانی می‌گردد، اغلب به دلیل اصلاحات امنیتی. جدا از اینکه کدام نسخه دبیان مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایده خوبی است که بروز نگهداشته شود به این منظور که از آخرین اصلاحات باگ و تغییرات بهره‌مند شوید.
از آنجا که این امکان وجود دارد با استفاده از یک ابزار در زمان‌های مختلف اقدام به بررسی بروزرسانی‌ها و نصب آن‌ها صورت گیرد، چنین فعالیت تکراری بسیار طاقت‌فرسا خواهد شد به خصوص اگر روی ماشین‌های مختلف صورت پذیرد. خوشبختانه، مانند سایر فعالیت‌های تکراری، این فعالیت نیز می‌تواند خودکارسازی گردد و مجموعه ابزاری به همین منظور تهیه شده‌اند.
اولین ابزار apticron است که در بسته‌ای با همین نام قرار دارد. تاثیر اصلی آن اجرای یک اسکریپت به صورت روزانه است (از طریق cron). اسکریپت فهرست بسته‌های موجود را بروزرسانی می‌کند و اگر برخی بسته‌های نصب شده در این فهرست نباشند از طریق ایمیل به مدیرسیستم همراه با آخرین تغییراتی که در نسخه آخرشان صورت گرفته است، اطلاع می‌دهد. واضح است که این بسته اغلب برای کاربران نسخه Stable در نظر گرفته شده چرا که تغییرات در سایر نسخه‌ها با سرعت بیشتری روی می‌دهد. زمانی که بروزرسانی‌ها موجود باشند، apticron به صورت خودکار آن‌ها را دانلود می‌کند اما اقدام به نصب آن‌ها نمی‌کند -- چرا که کار مدیرسیستم است -- اما داشتن این بسته‌ها به صورت آفلاین (cache) سرعت انجام عملیات را افزایش می‌دهد.
مدیرسیستم‌هایی که مسئولیت چند رایانه را بر عهده دارند از اطلاعیه‌های موجود در رابطه با بروزرسانی‌ها استقبال می‌کنند اما خود فرآیند بروزرسانی هنوز کاری طاقت‌فرسا به حساب می‌آید، اینجاست که اسکریپت /etc/cron.daily/apt (موجود در بسته apt) به کار می‌آید. این اسکریپت نیز به صورت روزانه (و غیر-تعاملی) توسط cron اجرا می‌شود. برای کنترل عملکرد آن، از متغیرهای پیکربندی APT استفاده کنید (که در فایلی زیر مجموعه /etc/apt/apt.conf.d/ قرار گرفته‌اند). متغیرهای اصلی عبارتند از:
APT::Periodic::Update-Package-Lists
این گزینه تعداد روزهایی که برای یک بروزرسانی منتظر می‌مانید را مشخص می‌کند. کاربران apticron بدون این متغیر نیز قادر به اجرای آن هستند چرا که به صورت پیش‌فرض این فعالیت از طرف apticron صورت می‌پذیرد.
APT::Periodic::Download-Upgradeable-Packages
این گزینه نیز تعداد روزهایی که باید سپری شوند یا یک بسته دانلود شود را مشخص می‌کند. کاربران apticron به آن نیازی ندارند.
APT::Periodic::AutocleanInterval
این گزینه قابلیتی را شامل می‌شود که apticron ندارد. کنترل می‌کند که بسته‌های قدیمی (آن‌هایی که دیگر در هیچ توزیعی قرار ندارند) طی چه بازه زمانی از حافظه APT پاک شوند. این کار باعث تمیز نگهداشتن حافظه cache می‌گردد و دیگر نیازی نیست نگران پر شدن آن باشید.
APT::Periodic::Unattended-Upgrade
زمانی که این گزینه فعال باشد، اسکریپت روزانه به اجرای unattended-upgrade (از بسته unattended-upgrades) می‌پردازد که -- همانطور از نامیش پیداست -- می‌تواند فرآیند بروزرسانی برخی بسته‌ها را خودکار سازد (به صورت پیش‌فرض تنها به بررسی بروزرسانی امنیتی می‌پردازد، اما این فعالیت می‌تواند از طریق فایل /etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgrades شخصی‌سازی گردد). این گزینه با اجرای دستور dpkg-reconfigure -plow unattended-upgrades می‌تواند تنظیم شود.
سایر گزینه‌ها می‌توانند با دقت بیشتری به پاکسازی cache موجود در APT بپردازند که در اینجا مورد بحث قرار نمی‌گیرند اما در اسکریپت /etc/cron.daily/apt موجود هستند.
این ابزارها برای سرورها خیلی خوب جواب می‌دهند اما کاربران رایانه‌های رومیزی معمولا یک سیستم تعاملی‌تر را ترجیح می‌دهند. به همین دلیل است که “Debian Desktop Environment” اقدام به نصب gnome-packagekit می‌کند (حداقل زمانی که میزکار گرافیکی GNOME را انتخاب کرده باشید). این برنامه یک شمایل در ناحیه اطلاع‌رسانی قرار می‌دهد که نشان‌دهنده بروزرسانی‌های موجود است؛ کلیک روی این شمایل منجر به اجرای gpk-update-viewer می‌گردد، یک رابط کاربری ساده برای بروزرسانی. می‌توانید در میان بروزرسانی‌های موجود حرکت کرده، توضیح مختصر هر بسته به همراه خطوط changelog آن را مطالعه کرده و برای هر بسته انتخاب کنید که بروزرسانی صورت پذیرد یا خیر.
بروزرسانی با استفاده از gpk-update-viewer

شكل 6.3. بروزرسانی با استفاده از gpk-update-viewer