Product SiteDocumentation Site

6.6. بروزرسانی کلی از یک توزیع پایدار به دیگری

یکی از بهترین ویژگی‌های دبیان قابلیت بروزرسانی کلی آن از یک توزیع پایدار به انتشار بعدی است: dist-upgrade -- عبارتی با معنا -- اعتبار زیادی را برای این پروژه به ارمغان آورده است. با رعایت برخی پیش‌زمینه‌ها، بروزرسانی یک رایانه تنها چند دقیقه زمان نمی‌برد که آن نیز بسته به سرعت دانلود بسته‌ها از اینترنت متفاوت است.

6.6.1. فرآیند توصیه‌شده

از آنجایی که زمان نسبتا زیادی بین دو نسخه پایدار دبیان فاصله می‌افتد، قبل از بروزرسانی کلی باید یادداشت انتشار آن را مطالعه کنید.
در این قسمت، تمرکز خود را روی بروزرسانی کلی از Wheezy به Jessie معطوف می‌سازیم. این عملیات بزرگی روی سیستم به حساب می‌آید: به همین دلیل، هیچگاه به صورت ۱۰۰٪ عاری از خطا نیست و قبل از پشتیبان‌گیری از تمام داده‌ها نباید صورت پذیرد.
عادت خوبی که هنگام بروزرسانی کلی باعث آسان‌تر شدن (و کوتاه‌تر شدن) آن می‌گردد محدود کردن بسته‌های مورد نیاز به حداقل تعداد ممکن است. ابزار کاربردی که به این امر کمک می‌کنند عبارتند از aptitude، deborphan و debfoster ( قسمت 6.2.7, “ردیابی خودکار بسته‌های نصب شده” را مشاهده کنید). برای نمونه، می‌توانید از دستور زیر استفاده کرده سپس در حالت تعاملی aptitude زمان‌بندی حذف بسته‌ها را مدیریت کنید:
# deborphan | xargs aptitude --schedule-only remove
حال برای فرآیند بروزرسانی کلی، باید فایل /etc/apt/sources.list طوری تغییر دهید که APT بسته‌های مورد نیاز را بجای Wheezy از Jessie دریافت کند. اگر فایل ارجاعی به Stable داشته باشد دیگر نیازی به این تغییر نیست چرا که Stable همیشه به آخرین نسخه پایدار اشاره دارد. در هر صورت، پایگاه‌داده بسته‌های موجود باید بروزرسانی گردد (با دستور apt update یا دکمه refresh در Synaptic).
زمانی که این منابع بسته‌ها ثبت شدند، ابتدا باید یک بروزرسانی جزئی با استفاده از apt upgrade انجام دهید. با انجام فرآیند بروزسانی کلی در دو مرحله، کار ابزار مدیریت بسته را راحت‌تر می‌سازیم تا تمام بسته‌ها به آخرین نسخه پایدار خود بروزرسانی گردیده و از بهینه‌سازی‌های لازم بهره‌مند گردند.
زمانی که این بروزرسانی جزئی تمام شد، نوبت بروزرسانی کلی فرا می‌رسد که با استفاده از apt full-upgrade، aptitude یا synaptic قابل انجام است. شما باید عملیات پیشنهادی را قبل از انجام شدن بررسی کنید: ممکن است بخواهید که بسته‌های پیشنهادی را مرور کنید و آن‌هایی که می‌خواهید را برای نصب انتخاب کنید. در هر صورت، رابط کاربری در انتها با یک نصب موفقیت‌آمیز از Jessie همراه خواهد بود. سپس، تنها کاری که باید انجام دهید صبر است تا تمام بسته‌های مورد نیاز سیستم دانلود شده، به پرسش‌های debconf پاسخ داده که شامل برخی فایل‌های پیکربندی محلی می‌گردند و باقی کار را به APT بسپارید.

6.6.2. بررسی مشکلات پس از بروزرسانی کلی

با تمام تلاش‌های صورت گرفته، یک بروزرسانی کلی ممکن است همیشه خوب پیش نرود. نسخه‌های جدید نرم‌افزار ممکن است با نسخه‌های پیشین ناسازگار باشند (برای نمونه، رفتار پیش‌فرض آن‌ها یا قالب داده‌یشان ممکن است تغییر کند). برخی باگ‌ها ممکن است از دید فرآیند تست که همیشه قبل از انتشار دبیان صورت می‌گیرد، مخفی مانده باشند.
برای پیش‌بینی این مشکلات، می‌توانید بسته apt-listchanges را نصب کنید که احتمال بروز مشکلات در ابتدای فرآیند بروزرسانی کلی را بررسی می‌کند. این اطلاعات توسط نگهدارنده‌های بسته کامپایل شده و در فایل /usr/share/doc/package/NEWS.Debian قرار می‌گیرند که کاربران از آن‌ها استفاده کنند. مطالعه این فایل‌ها (احتمالا از طریق apt-listchanges) شما را از غافلگیری‌های بد دور می‌کند.
گاهی اوقات ممکن است دریابید که نسخه جدید نرم‌افزار درست کار نکند. این امر ممکن است با توجه به عدم محبوبیت نرم‌افزار و تست نشدن کافی آن صورت گرفته باشد؛ یک بروزرسانی لحظه آخر می‌تواند منجر به پسرفت گردد که تنها در آخرین نسخه پایدار مشاهده می‌شود. در هر دو مورد، اولین کاری که می‌توان انجام داد بررسی سیستم ردگیری باگ در https://bugs.debian.org/package است و اینکه آیا مشکل تا حالا گزارش شده است. اگر نشده بود، باید با استفاده از reportbug آن را گزاش کنید. اگر گزارش شده باشد، گزارش باگ و پیام‌های مرتبط با آن یک منبع فوق‌العاده برای حل مشکل هستند.
  • گاهی اوقات یک patch در گزارش باگ موجود است؛ آنگاه می‌توانید بسته مشکل‌دار را کامپایل مجدد کنید ( قسمت 15.1, “Rebuilding a Package from its Sources” را مشاهده کنید)؛
  • در سایر موارد، کاربران راه حل‌های خود را برای مشکل پیدا می‌کنند و در گزارش باگ مربوطه قرار می‌دهند؛
  • در موردی دیگر، یک بسته اصلاح‌شده ممکن است توسط نگهدارنده اصلی آن آماده شده باشد.
با توجه به شدت باگ، نسخه جدیدی از بسته ممکن است برای نسخه جدیدی از توزیع پایدار آماده شده باشد. زمانی که این اتفاق می‌افتد، بسته اصلاح‌شده در قسمت proposed-updates سرورهای دبیان قرار می‌گیرد ( قسمت 6.1.2.3, “بروزرسانی‌های پیشنهادی” را مشاهده کنید). خطوط مورد نظر می‌توانند به صورت موقت به فایل sources.list اضافه گردند و بسته‌های بروزرسانی شده می‌توانند با استفاده از apt یا aptitude نصب گردند.
گاهی اوقات بسته اصلاح شده ممکن است در این قسمت قرار نگیرد چرا که در انتظار تاییدیه از مدیران انتشار پایدار است. اگر چنین باشد می‌توانید از طریق وبسایت آن آگاه شوید. بسته‌هایی که در آنجا فهرست شده‌اند موجود نیستند، اما حداقل می‌دانید که بزودی در این قسمت قرار می‌گیرند.