Product SiteDocumentation Site

13.10. نرم‌افزار ارتباط بلادرنگ

دبیان طیف گسترده‌ای از نرم‌افزار ارتباط بلادرنگ یا RTC را فراهم می‌کند. راه‌اندازی سرورهای RTC در قسمت 11.8, “سرویس‌های ارتباطی بلادرنگ” توضیح داده شده است. در واژگان SIP، یک برنامه کاربری یا دستگاه همچنین با عنوان عامل کاربری شناخته می‌شود.
هر برنامه کاربردی عملکردهای متفاوتی دارد. برخی برنامه‌ها برای گفتگو و برخی نیز برای تماس تصویری مناسب‌تر هستند. ممکن است لازم باشد چندین برنامه را پس از آزمون‌های مختلف به منظور دستیابی به بهترین رویکرد انتخاب کنید. کاربر ممکن است تصمیم بگیرد که به چندین برنامه مختلف نیاز دارد. برای مثال، یک برنامه XMPP به منظور پیام‌رسانی با مشتریان و یک برنامه IRC به منظور همکاری متقابل با برخی جامعه‌های کاربری آنلاین.
برای حداکثر کردن قابلیت کاربران به منظور ارتباط با دنیای بیرونی، توصیه می‌شود پیکربندی هر دو برنامه SIP و XMPP یا برنامه‌ای که از این دو پروتکل استفاده می‌کند را انتخاب کنید.
میزکار پیشفرض GNOME شامل برنامه ارتباطی Empathy است. این برنامه از پروتکل‌های SIP و XMPP پشتیبانی می‌کند. قابلیت پشتیبانی از پیام‌رسانی درجا (IM)، صوت و تصویر را نیز دارد. میزکار KDE از برنامه KDE Telepathy به این منظور بهره می‌گیرد، یک برنامه کاربردی ارتباطی که از همان API استفاده شده در برنامه Empathy استفاده می‌کند.
جایگزین‌های محبوب برای Empathy/Telepathy عبارتند از Ekiga، Jitsi، Psi و Ring (سابق بر این با نام SFLphone شناخته می‌شد).
برخی از این برنامه‌ها قابلیت تعامل با کاربران موبایل از جمله Lumicall در اندروید را دارا هستند.
راهنمای شروع سریع با RTC دارای فصل کاملی متناسب با نرم‌افزار کاربردی است.
توسعه‌دهندگان دبیان یک سرویس SIP همگانی را در rtc.debian.org راه‌اندازی کرده‌اند. جامعه کاربری شامل یک ویکی همراه با مستندات لازم درباره برپایی برنامه‌های کاربردی مختلف در بسته‌های دبیان می‌باشد. مقالات و تصاویر این ویکی یک منبع کاربردی برای افرادی است که می‌خواهند چنین سرویس مشابهی را روی دامنه خود راه‌اندازی کنند.