Product SiteDocumentation Site

Przedmowa

Cieszę się, że mam okazję powitać cię w Debianie i Podręczniku administratora Debiana. Wiele osób wybrało Debiana: około 10% serwerów internetowych działa w Debianie. Jeśli dołączysz systemy operacyjne oparte na Debianie, liczba ta jest bliższa 20%. Debian został wybrany jako system operacyjny dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niezależnie od tego, czy są to najnowsze badania fizyki, czy projekt mający pomóc w uprawie żywności podczas walki z zanieczyszczeniami, Debian został wykorzystany do zasilania komputerów, które to umożliwiają.
Dlaczego Debian jest atrakcyjny dla dużych korporacji, badaczy, aktywistów i hobbystów? Myślę, że odpowiedź leży w elastyczności i społeczności Debiana.
Debian jest elastyczny. Tak, zapewnia doskonały system operacyjny ogólnego zastosowania po wyjęciu z pudełka. Dostarcza także narzędzia do dostosowania Debiana do dowolnego środowiska, w którym pracujesz. Niezależnie od tego, czy jest to architektura chmurowa i kontenerowa, duży zbiór stacji roboczych, pojedynczych komputerów lub urządzenia, Debian zapewnia elastyczność, aby dobrze pracować w tym środowisku. Znajdziesz narzędzia i przykłady potrzebne do spełnienia Twoich potrzeb.
Społeczność Debiana jest miejscem spotkań różnych osób i zainteresowań: programiści z największych korporacji współpracują z wolontariuszami, badaczami i użytkownikami. Niezależnie od tego, czy są to eksperci ds. bezpieczeństwa, twórcy stron internetowych, programiści systemów czy architekci, wszyscy jesteśmy reprezentowani. Możesz być częścią tej społeczności. Gdy znajdziesz sposoby, dzięki którym Debian może być lepszy, z zadowoleniem przyjmiemy twój wkład.
Łączymy się, aby stworzyć światowej klasy darmowy system operacyjny. Żadna firma nie kontroluje Debiana; nikt nie określa naszej pracy. Zamiast tego każdy z nas ma moc ulepszania Debiana w sposób, który jest dla nas ważny. Dziękujemy za przyjrzenie się temu, co zbudowaliśmy. Mamy nadzieję, że to polubisz.
Ta książka jest doskonałym sposobem na poznanie Debiana. Polecam go znajomym od lat, kiedy chcieli dowiedzieć się więcej o Debianie i cieszę się, że mam okazję polecić go szerzej. Podręcznik ten jest napisany i prowadzony przez długoletnich członków społeczności Debiana. Niektóre z tych samych osób, które pracują nad opracowaniem systemu operacyjnego, połączyły się, aby pomóc Ci to zrozumieć. Oczywiście książka została opracowana przy użyciu procesu społeczności podobnego do samego Debiana, z takim samym naciskiem na wolność.
Sierpień 2019
Sam Hartman (Lider Projektu Debian)