Product SiteDocumentation Site

Przedmowa

Linux zyskuje na sile od wielu lat, a jego rosnąca popularność skłania coraz więcej użytkowników do przejścia na ten system operacyjny. Pierwszym krokiem na tej ścieżce jest wybranie dystrybucji. Jest to ważna decyzja, ponieważ każda z dystrybucji ma swoją specyfikę, a przyszłych kosztów migracji można uniknąć, jeśli od samego początku zostanie podjęty właściwy wybór.
Debian GNU/Linux jest „generyczną” dystrybucją Linuksa. Odpowiada ona potrzebom większości użytkowników. Celem tej książki jest pokazanie wielu aspektów tej dystrybucji tak, aby można było podjąć świadomą decyzję przy jej wyborze.

1. Dlaczego ra książka?

Linux zebrał sporo uwagi medialnej przez lata; głównie przynosi korzyści dystrybucjom obsługiwanym przez prawdziwy dział marketingu - innymi słowy, wspierane przez firmę dystrybucje (Ubuntu, Red Hat, SUSE i tak dalej). Ale Debian jest daleki od dystrybucji marginalnej; wiele badań wykazało na przestrzeni lat, że jest szeroko stosowany zarówno na serwerach, jak i na komputerach stacjonarnych. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku serwerów sieciowych, gdzie Debian i Ubuntu są wiodącymi dystrybucjami Linuksa.
Celem tej książki jest pomoc w odkryciu tej dystrybucji. Mamy nadzieję podzielić się doświadczeniem, które zgromadziliśmy od czasu, gdy dołączyliśmy do projektu jako programiści i współpracownicy w 1998 (Raphaël) i 2000 (Roland). Przy odrobinie szczęścia nasz entuzjazm Ci się udzieli i może kiedyś do nas dołączysz…
Pierwsze wydanie tej książki (w 2004 r.) służyło wypełnieniu luki: była to pierwsza książka w języku francuskim, która koncentrowała się wyłącznie na Debianie. W tym czasie napisano wiele innych książek na ten temat dla czytelników mówiących po francusku i po angielsku. Niestety, prawie żaden z nich nie został zaktualizowany i na przestrzeni lat sytuacja wróciła do stanu, w którym niewiele było dobrych książek o Debianie. Mamy nadzieję, że ta książka, która rozpoczęła nowe życie dzięki tłumaczeniu na angielski (i kilku tłumaczeń z angielskiego na różne inne języki), wypełni tę lukę i pomoże wielu użytkownikom.