Product SiteDocumentation Site

1.4. Przeglądaj Nowiny Debiana

Jak już wspomniano, projekt Debian rozwija się w sposób bardzo rozproszony, bardzo organiczny. W rezultacie tego, trudno jest czasami utrzymywać ciagły kontakt z tym, co dzieje się w ramach projektu, bez nadmiaru nigdy niekończącej się powodzi powiadomień.
Jeśli potrzebujesz tylko najważniejszych nowin o Debianie, powinieneś prawdopodbnie zapisać się na listę . Jest to lista o bardzo małym ruchu sieciowym (około tuzin wiadomości na rok), podająca wyłącznie najważniejsze ogłoszenia, takie jak dostepność nowej wersji stabilnej, wybory nowego Lidera Projektu lub zapowiedź dorocznej Konferencji Debiana.
Bardziej ogólne (i regularne) nowiny na temat Debiana są wysyłane na listę . Ruch sieciowy na tej liście jest również dość rozsądny (zwykle garść nowin miesiecznie) i obejmuje półregularne "Nowiny Projektu Debiana — ang. Debian Project News — DPN"). Jest to kompilacja różnych małych fragmentów informacji na temat tego, co się dzieje wewnątrz projektu. Ponieważ wszyscy twórcy Debiana mogą przyczyniać sie do tych nowin kiedykolwiek sądzą, że mają coś do powiedzenia, więc DPN podaje wartościowy wgląd, pozostając jednocześnie skupionym na projekcie jako całości.
Można również przejrzeć listę , aby uzyskać więcej informacji o rozwoju Debiana i o tym, co dzieje się w pewnym momencie czasowym w różnych zespołach. Jak sama nazwa wskazuje, nowiny, które tam się pojawiają, będą prawdopodobnie bardziej interesujące dla twórców, ale także inni użytkownicy Debiana zainteresowani bardziej tym, co dzieje się w Debianie, znajdą tam ciekawe informacje. Lista przekazuje nowiny na temat wyników, które są dostępne dla zwykłych użytkowników, natomiast lista przekazuje wiadomości na temat tego, jak te wyniki są wytwarzane. Nawiasem mówiąc, "d-d-a" (jak to jest czasem określane) jest jedyną listą, którą muszą subskrybować twórcy Debiana.
Bardziej nieformalne źródła informacji można również znaleźć na witrynie Planeta Debiana (ang. Debian Planet), która agreguje artykuły opublikowane przez współpracowników Debiana na swoich blogach. Jakkolwiek zawartość tej witryny ma do czynienia nie tylko z rozwojem Debiana, dostarcza jednak szerokiej perspektywy tego, co dzieje się w społeczności i co robią jej członkowie.
Projekt jest również reprezentowany w sieciach społecznościowych. Choć Debian, oficjalnie, jest obecny tylko na platformach zbudowanych z wolnego oprogramowania (takich, jak platforma mikroblogów Identi.ca, zasilana przez pump.io), istnieje wielu współpracowników Debiana, którzy są animatorami kont Twitter, stron na Facebook'u, stron Google + i innych sieci społecznosciowych.