Product SiteDocumentation Site

4. Kitap Yapısı

Bu kitap, ele alınan tüm konular için hem destek hem de illüstrasyon sağlayan bir vaka çalışması etrafında oluşturulmuştur.
Bölüm 1 Debian projesinin teknik olmayan bir sunumuna odaklanır ve hedeflerini ve organizasyonunu açıklar. Bu yönler önemlidir çünkü diğer bölümlerin daha somut bilgilerle tamamlanan genel bir çerçeve tanımlarlar.
Bölüm 2 ve 3 , vaka çalışmasının geniş bir taslağını sağlar. Bu noktada, acemi okuyucular ek B 'yi okumak için zaman ayırabilirler; burada bir dizi temel bilgisayar kavramını ve herhangi bir Unix sistemine özgü kavramları açıklayan kısa bir bilgi tazeleyici kurs bulabilirler.
Gerçek konumuza devam etmek için,normal olarak kurulum süreciyle başlayacağız ( bölüm 4 ); bölüm 5 ve 6 , dağıtımın bilinen itibarından büyük ölçüde sorumlu olan, APT ailesi gib,herhangi bir Debian yöneticisinin kullanacağı temel araçları açıklayacak. Herkes kendi evinde kendi yöneticisi olduğu için bu bölümler hiçbir şekilde profesyonellerle sınırlı değildir.
Bölüm 7 önemli bir parantez olacaktır; belgeleri verimli bir şekilde kullanmak ,sorunları hızlı bir şekilde anlamak ve çözmek için iş akışlarını açıklar.
Sonraki bölümler, temel altyapı ve hizmetlerden (bölüm 8 ila 10) başlayıp bölüm 13'deki kullanıcı uygulamalarına ulaşmak için giderek daha ayrıntılı bir sistem turu olacaktır. Bölüm 12 büyük bilgisayar kümelerinin (sunucular dahil) yöneticilerini en doğrudan ilgilendirecek daha gelişmiş konularla ilgilenirken, bölüm 14 daha geniş bir konu olan bilgisayar güvenliği konusuna kısa bir giriştir ve çoğu sorunu önlemek için birkaç anahtar verir.
Bölüm 15 daha ileri gitmek ve kendi Debian paketlerini oluşturmak isteyen yöneticiler içindir. Son olarak, Chapter 16 Debian’ın muhtemel geleceğini tanımlamaktadır.
The present version is already the tenth edition of the book (we include the first four that were only available in French). This edition covers version 11 of Debian, code-named Bullseye. Among the changes, Debian now supports UEFI Secure Boot, providing some extra safety against attacks on the boot infrastructure, and making it easier to install Debian on new computers where Secure Boot is usually enabled by default. Again at the security level, AppArmor, a Mandatory Access Control system that regulates what various applications are allowed to perform, is now enabled by default. All included packages have obviously been updated, including the GNOME desktop, which is now in its version 3.38.
Kenar çubuklarına bazı notlar ve açıklamalar ekledik. Çeşitli rolleri vardır: zor bir noktaya dikkat çekebilir, vaka çalışmasının bir kavramını tamamlayabilir, bazı terimleri tanımlayabilir veya hatırlatıcı görevi görebilirler. İşte bu kenar çubuklarından en yaygın olanlarının bir listesi: