Product SiteDocumentation Site

Rozdział 1. Projekt Debian

1.1. Czym jest Debian?
1.1.1. Wieloplatformowy system operacyjny
1.1.2. Jakość wolnego oprogramowania
1.1.3. Ramy prawne: Organizacja non-profit
1.2. Dokumenty założycielskie
1.2.1. Zobowiązanie wobec użytkowników
1.2.2. Wytyczne Debiana Dotyczące Wolnego Oprogramowania (ang. The Debian Free Software Guidelines)
1.3. Wewnętrzne prace w projekcie Debian
1.3.1. Twórcy Debiana (ang. the Debian Developers)
1.3.2. Aktywna rola użytkowników
1.3.3. Zespoły i Pod-Projekty
1.4. Przeglądaj Nowiny Debiana
1.5. Rola dystrybucji
1.5.1. The Installer: debian-installer
1.5.2. Biblioteka Oprogramowania
1.6. Cykl życiowy Wydania
1.6.1. The Eksperymentalna Stan
1.6.2. Status Niestabilna
1.6.3. Migration to Testing
1.6.4. The Promotion from Testing to Stable
1.6.5. The Oldstable and Oldoldstable Status
Zanim zagłębimy się w technologię, przyjrzyjmy się, czym jest Projekt Debian, jakie są jego cele, środki i działania.

1.1. Czym jest Debian?

Debian jest dystrybucją GNU/Linux. Omówimy szczegółowo, czym jest dystrybucja w Sekcja 1.5, „Rola dystrybucji”, ale na razie stwierdźmy, że jest to kompletny system operacyjny, w tym oprogramowanie oraz systemy do instalacji i zarządzania są oparte na jądrze Linuksa i wolnym oprogramowaniu (szczególnie te z projektu GNU).
Ian Murdock tworząc Debiana w 1993 roku, pod kierownictwem FSF, miał jasne cele, które wyraził w Manifeście Debiana. Darmowy system operacyjny, którego szukał, musiałby mieć dwie główne cechy. Po pierwsze, jakość: Debian zostałby opracowany z najwyższą starannością, aby był wart jądra Linuksa. Byłaby to również dystrybucja niekomercyjna, wystarczająco wiarygodna, aby konkurować z głównymi dystrybucjami komercyjnymi. Ta podwójna ambicja, jego zdaniem, zostałaby osiągnięta jedynie poprzez otwarcie procesu rozwoju Debiana, podobnie jak Linux i projekt GNU. W ten sposób wzajemna ocena stale ulepszałaby produkt.

1.1.1. Wieloplatformowy system operacyjny

Debian, pozostając wierny swoim pierwotnym zasadom, odniósł tak duży sukces, że dziś osiągnął ogromny rozmiar. Obecnie oficjalnie wspieranych jest 10 architektur sprzętowych, a także inne jądra, takie jak FreeBSD (chociaż porty oparte na FreeBSD nie są częścią zestawu oficjalnie obsługiwanych architektur). Ponadto dzięki ponad 28 000 pakietów źródłowych dostępnego oprogramowania można zaspokoić niemal każdą potrzebę, zarówno w domu, jak i w przedsiębiorstwie.
Sama wielkość dystrybucji może być niewygodna: naprawdę nierozsądne jest dystrybuowanie 16 płyt DVD-ROM w celu zainstalowania pełnej wersji na standardowym komputerze… Właśnie dlatego Debian jest coraz częściej uważany za „meta-dystrybucję”, z której jedna wyciąga więcej konkretne dystrybucje przeznaczone dla określonych odbiorców: Debian Science do użytku naukowego, Debian Edu do celów edukacyjnych i pedagogicznych w środowisku akademickim, Debian Med do zastosowań medycznych, Debian Jr. dla małych dzieci itp. Pełniejszą listę podprojektów można znaleźć w Sekcja 1.3.3.1, „Istniejące Pod-Projekty Debiana”, poświęconym temu celowi.
Te częściowe widoki Debiana są zorganizowane w ściśle określonych ramach, co gwarantuje bezproblemową kompatybilność między różnymi „pod-dystrybucjami”. Wszystkie są zgodne z ogólnym planem wydania nowych wersji. Ponieważ są oparte na tych samych podstawach, można je łatwo rozszerzać, uzupełniać i personalizować za pomocą aplikacji dostępnych w repozytoriach Debiana.
Wszystkie narzędzia Debiana działają w tym kierunku: debian-cd już od dawna umożliwia tworzenie zestawu płyt CD-ROM zawierających tylko wstępnie wybrany zestaw pakietów; debian-installer to także modułowy instalator, który można łatwo dostosować do specjalnych potrzeb. APT zainstaluje pakiety z różnych źródeł, jednocześnie gwarantując ogólną spójność systemu.

1.1.2. Jakość wolnego oprogramowania

Debian przestrzega wszystkich zasad Wolnego Oprogramowania, a jego nowe wersje nie są wydawane, dopóki nie będą gotowe. Programiści nie pracują zgodnie z ustalonym harmonogramem i nie muszą spieszyć się, aby dotrzymać arbitralnego terminu. Ludzie często narzekają na długi czas między stabilnymi wydaniami Debiana, ale ta ostrożność zapewnia, że legendarna niezawodność Debiana jest spełniona: długie miesiące testów są rzeczywiście konieczne, aby pełna dystrybucja otrzymała etykietę „stabilna”.
Debian jest bezkompromisowy w sprawie jakości: wszystkie znane krytyczne błędy w pakietach kluczowych są usuwane w każdej nowej wersji, nawet jeśli wymaga to przesunięcia początkowej prognozy daty wydania. Opcjonalne pakiety, których krytyczne błędy nie zostały naprawione, a zatem nie spełniają wymagań jakości, są po prostu usuwane ze stabilnego wydania.

1.1.3. Ramy prawne: Organizacja non-profit

Z prawnego punktu widzenia Debian jest projektem zarządzanym przez amerykańskie stowarzyszenie wolontariuszy non-profit. Projekt ma około tysiąca deweloperów Debiana, ale zrzesza znacznie większą liczbę autorów (tłumaczy, zgłaszających błędy, artystów, zwykłych programistów itp.).
Aby zrealizować swoją misję, Debian ma dużą infrastrukturę, z wieloma serwerami podłączonymi przez Internet, oferowanymi i hostowanymi przez wielu sponsorów.