Product SiteDocumentation Site

فصل 13. رومیزی

13.1. پیکربندی سرور X11
13.2. سفارشی‌سازی رابط گرافیکی
13.2.1. انتخاب یک مدیر نمایش
13.2.2. انتخاب یک مدیر پنجره
13.2.3. مدیریت منو
13.3. محیط‌های گرافیکی
13.3.1. GNOME
13.3.2. KDE
13.3.3. Xfce و دیگران
13.4. ایمیل
13.4.1. Evolution
13.4.2. KMail
13.4.3. Thunderbird و Icedove
13.5. مرورگرهای وب
13.6. توسعه
13.6.1. ابزارهای +GTK در GNOME
13.6.2. ابزارهای Qt در KDE
13.7. کار مشارکتی
13.7.1. کا در گروه‌ها: groupware
13.7.2. کار مشارکتی با استفاده از FusionForge
13.8. مجموعه‌های اداری
13.9. شبیه‌سازی ویندوز: Wine
13.10. نرم‌افزار ارتباط بلادرنگ
حال که توسعه سرور به پایان رسیده است، مدیرسیستم‌ها می‌توانند تمرکز خود را روی نصب سیستم‌های رومیزی و ایجاد یک پیکربندی متداول معطوف کنند.

13.1. پیکربندی سرور X11

پیکربندی اولیه برای رابط گرافیکی می‌تواند در بعضی موارد ناخوشایند باشد؛ بسیاری از کارت گرافیک‌های جدید با X.org موجود در نسخه پایدار دبیان به خوبی کار نمی‌کنند.
یک یادآوری کوتاه: X.org یک لایه نرم‌افزاری است که به برنامه‌های گرافیکی اجازه می‌دهد پنجره‌های خود را روی صفحه نمایش دهند. شامل یک درایور است که از کارت گرافیکی به شیوه بهینه‌ای استفاده می‌کند. قابلیت‌های پیشنهادی برای برنامه‌های گرافیکی از طریق یک رابط استاندارد فراهم می‌شود. Jessie از نسخه X11R7.7 استفاده می‌کند.
نسخه‌های فعلی X.org قادر به شناسایی خودکار سخت‌افزار هستند: این عمل در مورد کارت گرافیکی، مانیتور، صفحه کلید و ماوس صدق می‌کند؛ در حقیقت، این عمل بسیار متداول است که بسته دیگر اقدام به ایجاد فایل پیکربندی /etc/X11/xorg.conf نمی‌کند. این عملیات به لطف ویژگی‌های فراهم شده توسط کرنل لینوکس امکان پذیر شده‌اند (از جمله در مورد صفحه کلید و ماوس) که در آن هر درایور فهرستی از کارت‌های گرافیکی پشتیبانی شده خود را ارائه می‌کند و با استفاده از پروتکل DDC ویژگی‌های مربوط به مانیتور دریافت می‌شود.
پیکربندی صفحه کلید هم اکنون در /etc/default/keyboard قرار دارد. از این فایل برای پیکربندی کنسول متنی و رابط گرافیکی استفاده می‌شود که توسط بسته keyboard-configuration مدیریت می‌گردد. جزئیات مرتبط با پیکربندی ساختار صفحه کلید در قسمت 8.1.2, “پیکربندی صفحه‌کلید” قرار دارد.
بسته xserver-xorg-core یک سرور عمومی X، از جمله نسخه X.org 7.x را فراهم می‌کند.این سرور ساختاری ماژولار داشته و از مجموعه درایورهای مستقل برای مدیریت قسمت‌های مختلف کارت گرافیکی استفاده می‌کند. نصب xserver-xorg تضمین می‌کند که هم سرور و هم حداقل یکی از درایورهای تصویری آن پیکربندی شوند.
به یاد داشته باشید اگر کارت گرافیکی تشخیص داده شده نتواند توسط درایورهای موجود مدیریت شود، X.org تلاش می‌کند از درایورهای VESA و fbdev استفاده کند. اولی یک درایور عمومی است که در هر شرایطی باید کار کند، اما با قابلیت‌های محدود شده (وضوح تصویر کمتر، بدون شتاب‌دهنده سخت‌افزاری برای بازی‌ها و جلوه‌های بصری برای سیستم رومیزی و از این قبیل) در صورتی که دومی با استفاده از دستگاه framebuffer موجود در کرنل کار می‌کند. سرور X پیام‌های خود را در فایل /var/log/Xorg.0.log می‌نویسد، جایی که در آن باید به دنبال درایور مورد استفاده کنونی بگردید. برای مثال، قطعه کد زیر با درایور خروجی intel در زمان بارگیری آن مطابقت می‌کند:
(==) Matched intel as autoconfigured driver 0
(==) Matched modesetting as autoconfigured driver 1
(==) Matched vesa as autoconfigured driver 2
(==) Matched fbdev as autoconfigured driver 3
(==) Assigned the driver to the xf86ConfigLayout
(II) LoadModule: "intel"
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/intel_drv.so